Aparaty słuchowe dla dzieci i niemowląt

Znaczenie aparatów słuchowych dla Twojego dziecka

Jeśli specjalista w zaleci Twojemu dziecku aparaty słuchowe, ważne jest, aby nosiło je stale, zwłaszcza jeśli jest bardzo małe. Ponieważ:

 1. Od urodzenia do trzech lat mózgi dzieci znajdują się w okresie szybkiego rozwoju. Spójny sygnał dźwiękowy ma kluczowe znaczenie dla rozwoju prawidłowego słyszenia, mowy i języka.
 2. Wczesne słuchanie i mówienie mają kluczowe znaczenie dla rozwoju języka. Ale kiedy po raz pierwszy uczymy się języka, nie możemy dokładnie „nauczyć” go dzieci tak, jak uczy się przedmiotu szkolnego. Dzieci przyswajają słowa, składnię oraz strukturę języka, będąc ciągłym kontakcie z językiem mówionym. W przypadku dzieci z ubytkiem słuchu, ta przypadkowa nauka będzie musiała być uzupełniona terapią mowy i języka, która koncentruje się na uwzględnieniu tego sygnału słuchowego.
 3. Konsekwentne słuchanie jest ważne zwłaszcza dla niemowląt i małych dzieci w budowaniu więzi z rodzicami. Buduje zaufanie i daje poczucie bezpieczeństwa w poznawaniu świata.

Jak powinien być zaprojektowany aparat słuchowy dla niemowląt i małych dzieci?

 • Powinien zapewniać możliwie jak najlepsze warunki do nauki języka
 • Ma zagwarantować odpowiednie wzmocnienie dla łagodnych i umiarkowanie-ciężkich ubytków słuchu
 • Musi być dopasowywany programem komputerowym umożliwiającym dokładne ustawienia
 • Musi być bezpieczny dla dziecka

Czym różnią się aparaty słuchowe dla dzieci?

Aparaty słuchowe stworzone specjalnie dla niemowląt i dzieci działają bardzo podobnie do aparatów słuchowych dla dorosłych, z kilkoma kluczowymi różnicami:

 • Aparaty słuchowe dla dzieci mają trwalsze obudowy niż modele dla dorosłych. Dzieci bardzo zużywają aparaty słuchowe.
 • Aparaty słuchowe dla dzieci są zawsze kompatybilne z systemami FM i innymi urządzeniami pomocniczymi. Dla dzieci w wieku szkolnym jest to szczególnie ważne, aby ułatwić komunikację i naukę.
 • Pojemniki na baterie w pediatrycznych aparatach słuchowych są odporne na manipulacje. Baterie są zabezpieczone przed wyjęciem, połknięciem.
 • Etui lub same aparaty słuchowe często zawierają specjalną lampkę LED, która wskazuje, że aparat działa. Ta funkcja umożliwia rodzicom i nauczycielom szybkie sprawdzenie urządzeń.

Dopasowanie aparatów słuchowych u dzieci różni się od dopasowania u osób dorosłych. Analizując założenia dla wzmocnienia przy aparatowaniu dzieci, okazuje się, że wymagają one zastosowania specjalnych rozwiązań technologicznych uwzględniających niedojrzałość układu słuchowego i brak rozwiniętej mowy. Powoduje to, że aparaty wybierane dla dzieci powinny być w szczególny sposób weryfikowane pod względem posiadanych funkcji. Powinny zapewnić jak najszerszy zakres przenoszonych częstotliwości, a szczególnie tonów wysokich. Zakres dynamiki słyszenia ma być szeroki – dzieci muszą słyszeć wszystkie dźwięki od cichych do bardzo głośnych. Pediatryczne aparaty słuchowe powinny poprawiać stosunek sygnału do szumu (SNR),  ponieważ z badań wynika, że do rozumienia mowy dzieci potrzebują dużo bardziej korzystnego SNR niż dorośli. Niezwykle ważne jest spójne zbalansowane, słyszenie, aby dziecko mogło swoim rozwojem nadążać za swoimi rówieśnikami. Aparaty muszą dostosowywać działanie do różnych sytuacji akustycznych, a wkładki nadążać za zmieniającym się rozmiarem uszu, by uniknąć ryzyka pojawienia się ewentualnych nieszczelności i sprzężeń zakłócających rozumienie mowy.

Wiele pediatrycznych aparatów słuchowych posiada atrakcyjne kolory zachęcające dzieci do noszenia a tym samym umożliwia rodzicom szybkie namierzenie aparatów w przypadku zagubienia podczas intensywnej zabawy, biegania czy pośpiechu podczas codziennej porannej mobilizacji. Dzieci to mali odkrywcy, którzy chcą poznać swój nowy aparat słuchowy. Starają się go chwycić, rozłączyć a nawet włożyć do ust. Bezpieczeństwo jest priorytetem przy projektowaniu aparatów pediatrycznych. Miękkie wkładki uszne zabezpieczające małżowinę uszną przed upadkiem czy uderzeniem są dodatkowym wyznacznikiem bezpieczeństwa u najmłodszych. Akcesoria gwarantujące utrzymanie aparatu na miejscu takie jak dodatkowe klipsy, zawieszki  minimalizują ryzyko upuszczenia i ewentualnego zgubienia. 

Najnowsze aparaty dla małych dzieci

       Więcej o wymienionych niżej aparatach dla dzieci przeczytacie państwo klikając na link prowadzący do strony producenta. Wymienione modele są do nabycia w naszym gabinecie. 

AUDIOMED APARATY SŁUCHOWE

ul. M. Reja 16/18 lok. 2

87-800 Włocławek

tel: 54 426 25 85,   604 479 703

Social Media